4. Vizualizace dat z databáze v programu OpenJUMP

Software OpenJUMP je alternativou k softwaru ArcGIS. Do rodiny OpenJUMP patří ale více produktů, a tak je nutné se pro jeden z nich rozhodnout. Následují nejznámější alternativy programu OpenJUMP.

Pro tento projekt byl zvolen PirolJUMP. Ten rozšiřuje Open Jump souborem plug-in od Pirol a jeho binární distribuce je dostupná pro uživatele Windows z adresy http://www.al.fh-osnabrueck.de/jump-download.html

po instalaci z binární distribuce lze PirolJUMP spustit z adresáře „..\bin“ pomocí dávkového souboru „JUMPWorkbench_(lokal).bat“

Pozn1. V adresáři „..\bin“ je dávkových souborů více a stalo se mi, že některý z nich způsobil, že OpenJUMP v systému Windows Vista vůbec nešel spustit. Program se mi podařilo spustit až po opětovné instalaci uvedeným spouštěcím souborem.

Pozn2. Dále při spuštění ve Windows Vista software nahlásí chybu, že nepodporuje některé styly systému a přepne na základní. Tato chyba ale zřejmě nemá další vliv na chod v tomto programu.

Obrázek 11. Vizualizace v programu OpenJUMP.

Vizualizace v programu OpenJUMP.

Obrázek ukazuje způsob, jak načíst data z databáze do programu OpenJUMP. V menu zvolíme „Layer“, dále „Add Datastore Layer“, tím vyskočí stejnojmenný dialog, kde vybereme tabulku, kterou chceme zobrazit. Pokud se data v zobrazovacím okně neobjeví, klikněte v levé části pravým tlačítkem na přidanou vrstvu a vyberte „Zoom to layer“. Tímto máme vizualizovaná data z databáze v programu OpenJUMP.